Her kadının yaz aylarındaki kabusu istenmeyen kiloları oluyor. Yaz aylarına girmeden önce yaza zinde, keyifli ve fit başlayabilirsiniz. Zinde ve fit yaşamın sırrı da metabolizmanızı hızlandıran besinlerden geçiyor.  Yaza girmeden önce metabolizmanızı hızlandıracak 10 önemli besin maddesini, Uzman Diyetisyen Emel Yılmaz, Pembe Nar okuyucularına özel olarak anlatıyor.

1) Hayatınız da Yeşil Çay’a Yer Açın!

Yeşil çay içerdiği polifenol sayesinde güçlü bir antioksidandır. Dolayısıyla vücudumuzda farklı nedenlerden ötürü oluşan serbest radikalleri temizleme yetisine sahiptirler. Lipolitik yani yağ yakıcı ve glikojenolitik özelliği nedeniyle yavaşlayan metabolizmayı harekete geçirecek çok güzel bir kaynaktır.

2) Zencefil

Zencefil güçlü bir antioksidan ve güçlü bir antienflamatuvar özelliği olan bir bitkidir. Zencefil içerdiği gingerol ve zingibain sayesinde iştahımızı bastırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle zencefil’i yemeklerde ve salatalarda kullanarak vücudumuzdaki yağın yakımına yardımcı oluruz.

3) Limon

Limon C vitamini ve posa yönünden zengin bir meyvedir. Bu yüzden limon bağırsak hareketlerinin düzenli olmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda yeterli oranda C vitamini alan kişilerin egzersiz sırasında yağ yakımının arttığı görülmüştür. Bununla birlikte beslenmesinde yeterli miktarda C vitamini bulunan bireylerde düşük beden kitle indeksi de görüldüğü saptanmıştır. Sonuç olarak yeterli miktarda C vitamini alımı, egzersiz ile birlikte yağ yakıcı olduğu gözlenmiştir.

4) Elma

İçerdiği pektin sayesinde bağırsak hareketlerini kuvvetlendirir. C vitamini içerir ve güçlü bir antioksidandır. C vitamini içeriği sayesinde zayıflamada egzersiz ile birlikte kilo kaybına yardımcı olur.

5) Yemeklerden 30 Dakika Önce Greyfurt Tüketin! 

Greyfurt, yağ yakma özelliği ile zayıflama programlarında etkili bir besindir. Yemeklerden 30 dakika önce tüketildiğinde; yemek esnasında daha az yemek tüketme gereği hissedersiniz ve daha az kalori almış olursunuz. Ancak greyfurt tüketimi bazı ilaçlarla etkileşime girebildiğinden, kullanmadan evvel diyetisyen veya hekime danışınız.

6) Mate Çayı

Mate çayı içerdiği kafein sayesinde yeşil çay gibi metabolizmayı uyararak zayıflamada kullanılan ve yağ yakıcı özelliği taşıyan çaylardan biridir.    

7) Acı Biber / Karabiber

Kırmızı acı biber içerdiği kapsain sayesinde vücut ısısını arttırır ve bu sayede oksijen gereksinimi yaratır. Sonuç olarak metabolizmayı harekete geçirir ve yağ yakıcı özelliği vardır. Karabiber ise içerdiği piperin ve piperin türevi bileşikler sayesinde güçlü bir antikanserojen etkiye sahiptir. Tıpkı kırmızı biber gibi metabolizmanın harekete geçmesini sağlar.    

8) Yoğurt

Yoğurt protein kaynaklı olduğu gibi içerdiği probiyotikler sayesinde bağırsak florasının ortamını düzenler. Tokluk hissi yaratır. Bu nedenle metabolizmayı hızlandırır ve zayıflama programlarında yağ yakıcı özelliği nedeniyle sık sık tercih edilir.

9) Beyaz Çay

Kuvvetli bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve antikanserojendir. Multi fonksiyonel etkilere sahiptir. Yağ yakıcı özelliği mevcuttur. Vücuttaki yağ oranını dengelemeye yardımcı etkiye sahiptir. Bu nedenle obezite ve obeziteye bağlı sorunların tedavisinde yararlı olabileceği belirtilmektedir.

10) Kahve

Yapılan çalışmalarda kahve içerdiği kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle günde 2-3 fincan sade kahve tüketimi zayıflama programlarında etkili olduğu görülmüştür. Aşırı Türk kahvesi tüketimi insülin direncine yol açtığı gibi, yeşil kahve’nin ise bölgesel yağlanma ve zayıflama’da yağ yakıcı özelliği olduğu görülmüştür. Sade neskafe ve filtre kahve ise metabolizma hızlandırıcı etkisiyle bilinir.