1. Düğün öncesi kilo almamak için nelere dikkat etmek gerekir?

  • Düğün öncesi öncelikle düzenli bir şekilde su içilmeli. Her gün 2 ile 2,5 litre arası su tüketilmesine özen gösterilmeli.
  • 3 ana öğünümüz için zaman ayırmalıyız. Öğünlerimizde mutlaka sebze, salata ve protein olmalı. Biraz kilo vermek istiyorsak, karbonhidratı azaltabilir veya kesebiliriz.
  • Çay ve kahve tüketimini biraz azaltmalıyız. Fazla tüketim hem sinir sistemimizi olumsuz etkiler hem diüretik etkisi mevcuttur. Yani fazla çay kahve tüketimi vücudumuzdaki suyu atar ve bunun tekrar takviyesini yapmamız gerektiği için bol su tüketmemiz gerekir. Aksi halde şişkinlik oluşur ve bu da bize kilo gibi yansır.

Vücudumuzu bu stresli ve güzel süreçte iyi dengeleyebilmek için günlük ihtiyacınız olan yani yararlı besin gruplarını tüketerek kontrol altına alabilirsiniz.

2. Düğün stresi, kilo vermede zorluğa yol açar mı? Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum diyen gelin adaylarına neler öneririz?

Stres bazen vücudumuzun doğal akşını bozabilir. Stresli bir yapıya sahipseniz, her gün 2 fincan melisa/ papatya/ passiflora gibi bitki çayları tüketebilirsiniz. Birde tabi bol su tüketilmeli. Su tüketmeyi sevmiyorsak aromalı su da içilebilir. Kilo vermek için aynı zamanda fiziksel aktivite vazgeçilmezimiz.

3. 1 haftada en fazla kaç kilo vermek sağlıklıdır? Düğün öncesi sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen gelin adayları vermek istediği her bir kilo için ne kadar süre önce diyete başlamalı?
Düğün öncesi 10 kilo vermek istiyorsak, en az 3 ay öncesinde bir diyetisyene başvurulmasını öneririm. Nedenlerine gelirsek;

– Öncelikle diyete başladığınızda vücut bazı durumlarda hemen istediğimiz sonucu vermeyebiliyor. Burada vücudumuzun bir alışma dönemine ihtiyacı vardır.

– Metabolizma sandığımızın tersine yavaş çalışıyor olabilir.

– Bazı durumlarda stres kaynaklı kilo vermeyi engelleyebiliyoruz.

– Fiziksel aktivite için ayrı bir program düzenlenmesi gerekiyor.

– Varsa rahatsızlıklarımız (tahlil sonuçlarında da görülür) ona göre size bir beslenme programı hazırlanması gerekir. Örneğin insülin direnci gibi.

Haftalık 500 gram ile 1 kg arası kilo vermeyi hedefliyoruz. Böylelikle yoğun ve yorgun düğün gününüzde daha zinde, daha mutlu ve daha sağlıklı olursunuz. Aksi takdirde düzensiz ve sağlıksız beslenme sonuçları olarak halsizlik, iştahsızlık ve yorgunluk gibi belirtiler ile karşılaşma ihtimaliniz yüksektir.

4. Düğün öncesi beslenme düzeni ile ilgili gelin adaylarına neler öneririz?
Kilonuzu korumak, o karnımız birazcık gitsin diyorsak, bir iki kilo vermek istiyorsak, aşağıdaki beslenme programını son 1 hafta veya 10 gün uygulayabilirsiniz.

Kahvaltı:
½ Avokado
Mevsim yeşillikleri
1 adet yeşil elma/ 2 dilim ananas/ 1 çay bardağı yaban mersini
2 adet ceviz
1 fincan yeşil çay/ beyaz çay
Haftada 2 defa:
1 adet yumurta
80 g az yağlı peynir
Mevsim yeşillikleri
5 adet zeytin
1 fincan yeşil çay

Öğle:
Sınırsız susuz sebze yemeği

İkindi:
1 bardak taze sıkılmış sebze suyu + 6 adet çiğ badem/ çiğ fındık

Akşam:
Salata
120-150 gr yağsız et/ tavuk/ balık

5. Düğün öncesi gelin adaylarının uzak durması gereken besinler neler?
Düğün telaşından dolayı bazen bazı gelinlerimiz hazır besinlere, hazır yiyeceklere ve hamurlu besinlere yönelerek bağışıklık sistemini altüst ediyorlar. Hazır besinler fazla tuz içerir. Fazla tuz sıvıyı tutar ve ödem oluşumuna sebep olur. Bu yüzden hazır besinlerden uzak durmamız gerekiyor.

Abur cubur veya basit karbonhidrat tüketerek kan şekerinin düzensizleşmesine neden olarak daha fazla şekerli besinler tüketme gereği hissediyoruz. Bu yüzden şeker içeren ne varsa almıyoruz, tüketmiyoruz ve tabi aklımızdan bile geçirmiyoruz J

6. Hızlı, şok diyetler ile kilo vermek mümkün mü?
İnternet ortamında binbir çeşit diyet bulunur. Her diyet her insan yapısına uygun değildir. Kısa sürede sonuç gösterebilir fakat sağlıksız sonuçlar doğurabildiği gibi sizi bitkin bırakır. Sonuç olarak da hızlı bir şekilde hatta bazı durumlarda çifter çifter kilolar geri alınır.

7. Spor, düğün hazırlıklarının hangi aşamasında devreye girmeli?
Diyet ile birlikte 3-4 ay önceden başlayıp, düğün gününe kadar sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.

8. Diyetin belirli bir aşamasında kilo verme hızı düşebiliyor ya da durabiliyor. Bu durumda metabolizmayı canlandırmak için gelin adaylarına neler öneririz?
Burada diyet listeleri kişiden kişiye göre değiştiği gibi bazen etkili olabileceğini düşündüğümüz besinler bile etkisiz kalabiliyor. Bu yüzden öncelikle kulaktan kulağa değil de size özel bir liste olduğuna dikkat etmeye çalışın. Uzman kişi tarafından hazırlanan diyet listesi size göre her diyet ile aynıdır fakat içinde ince nüanslar ile sağlıklı bir sonuç alabilirsiniz.

Metabolizma hızlandıran besinler: ananas, yeşil elma, yeşil çay, avokado, yoğurt, sebze suları, filtre kahve, su…

9. Verilen kiloları geri almamak için neler yapılabilir?
Verdiğimiz kiloları korumak için diyetisyen eşliğinde koruma diyetine geçip, koruma kurallarını uygulamanız ve bilmeniz, ilerleyen zamanlarda kilonuzu korumanızda büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Aksi halde temellerini bilmediğimiz koruma diyetinde hızlı kilo alma durumu söz konusu olabilir.

Mutlu günler dileği ile…