1) Pilates

Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendirmeye, esnetmeye ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesine yardımcı olan bir fiziksel aktivitedir. Aynı esnada metabolizmanın çalışmasına yardımcı olur.

2) Yürüyüş

Yürüyüş vücuttaki kan akışını hızlandırır ve vücudumuzdaki kullanmadığımız birçok kaslarımızı kullanmamıza sebep olur. Her gün 30 dak. Yapacağınız yürüyüş formunuzu korumanıza destek olacaktır.

3) Bisiklet

Bisiklet sürmek, bacakları güçlendirir, sıkılaştırır, kalçalara ve bacaklara şekil verir. Aynı zamanda kalp damar sağlığını geliştirir ve güçlendirir.

4) İp atlama

İp atlama vücudun daha fazla hareket etmesine, ayak ve diz eklemleri, bel kaslarını güçlendirir. Koordinasyon sağlamak için ip atlama faydalıdır. Her gün 15 dak. İp atlamak 200 kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.Hula hup

Hulahup, bel çevresine, karın ve mide bölgesi için fayda sağlar. Vücut ısısını arttırır. Böylelikle bel çevresindeki yağ yakımına yardımcı olur.

5) Koşu

Koşmak vücudun iskelet sistemini harekete geçirir. Kemiklerin kalitesini korur. Kalbimizi büyütür ve güçlendirir. Koşu için en az 30 dak. Koşmanız vücut ısısını arttıracağından, 30 dak. Sonra vücut yağ yakımına geçer. Ayrıca koşu sonrası vücut enerji kaybetmeye devam eder. Bunun nedeni, koşarken vücut oldukça çok oksijen alıyor, bu oksijen vücudun kalori yakma kapasitesini arttırıyor.

6) Yüzme

Vücudumuzdaki tüm kaslarımızı aynı anda çalıştıran sporlardan biridir. Haftada 2-3 defa yapılması önerilir. Hem zihni dinlendirir hem fiziksel anlamda güçlenmenize destek sağlar. Yüzme, fiziksel aktivitesi kısıtlı olanlarda örneğin fibromyalji ve kas rahatsızlıklarında önerilen spor çeşitlerinden biridir.

7) Uzay yürüyüşü

Uzay yürüyüşü, evde yapılması uygun görülen eliptik spor aletlerinden biridir. Kol ve bacak kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olur. Aynı zamanda koordine olabilmeniz için fayda sağlar.

8) Zumba

1990’larda dansçı ve koreograf Alberto ‘Beto’ Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılan, Latin esintili bir dans fitness programı olup dünya çapındaki en yaygın dans fitness programıdır. Dans ve aerobik figürleri içerir. Spor sevmeyen fakat dansa karşı bir sempatisi olanlar için uygun eğlenceli bir egzersizdir.

9) Aerobik

Müzik eşliğinde vücudumuzdaki kaslarımızı kullanmamıza destek sağlayan bir tür egzersizdir. Vücut ısısını arttırdığından metabolizmanın çalışmasına destek sağlar ve fazla yağlarımızdan kurtulmak için uygun bir egzersiz türüdür. Aynı anda kaslarımızı da güçlendirir.

10) Hula hup

Hulahup, bel çevresine, karın ve mide bölgesi için fayda sağlar. Vücut ısısını arttırır. Böylelikle bel çevresindeki yağ yakımına yardımcı olur.